5 Maddenin Temizlikte Kullanımına Şaşıracaksınız

5 Maddenin Temizlikte Kullanımına Şaşıracaksınız
5 Maddenin Temizlikte Kullanımına Şaşıracaksınız

Temizlikte bir çok kimyasal sabunlar, deterjanlardan kullanmaktayız. Sizlere evimizin bir çok yerini temizlerken bu kimyasallardan kurtularak farklı malzemelerle temizlemeyi aktaracağız şaşıracaksınız.

1-Ketçap

Ketçap çıkmayan leke olarak kıyafetlerimize bulaştığında bizde korku yaratmaktadır. Peki ketçabı temizlikte kullanırsak?

Bakır, Pirinç Tencere ve Tavaları parlatın

Mutfaklarımızda kullandığımız, bakır pirinç tencere ve tavalar üzerinde kullanılan zaman sonunda kararan bölümler olur. Ne kadar temizlemek istersek isteyelim başaramayabiliriz. Bunun için size önerimiz şu; Temiz nemli bir bez alın. Bez üzerine Ketçap sıkın. Tencere ve tavaların kararmış alanlarını dairesel hareketlerle ovun. Birkaç dakika içinde, kendi orijinal rengine kavuşacak ve parlayacaktır. Ilık su ile durulayın ve kuru bir bezle silin.

Ketçabın corian mutfak tezgahı üzerine dökülmesi gibi durumunda anında temizlenmesi gerekir.

2-Kahve telvesi

Kötü kokulardan kurtulun

Kahve kokusu çevresinde bulunan bütün kokulardan daha baskındır ve diğer kokuları içine çeker. Bir yerde ki kötü kokudan kurtulmak istiyorsanız, o yere bir kase içinde kahve telvesi koyun. Özellikle buzdolabındaki kötü kokular için koyacaksınız eğer hafta bir telveyi yenilemeyi unutmayın.

3- Pirinç

Şişe içlerinin temizliği

Şişe fırçanız yoksa ve ince boyunlu şişe ve vazonuzu temizlemeniz gerekiyorsa, pirinç kullanabilirsiniz. Şişe veya vazonuzun yarısına kadar ılık su doldurun. İçine pişmemiş 1-2 yemek kaşığı pirinç ekleyin. Şişe veya vazonun ağzını elinizle kapatarak sallayın.

4-Çay

Laminat parke temizliği

Siyah çay eski tarihlerde zeminlerin temizliği için kullanılıyordu. Özellikle laminat parke parlatmak için kullanıldığı biliniyor. Siz de yer temizliğinde siyah çayı kullanabilirsiniz. Önemli bir not? Laminat parkeleri kesinlikle siyah çayla temizlemeyin.

Bir tencere içerisinde sıcak su kaynatın. Ardından içine 3-4 poşet çay atın. 10 dakika kadar çayın renginin suya geçmesini bekleyin. Sonra çay demlenen suyu yer kovasının içine dökün. Biraz soğuk karıştırarak ılıtın. Bu su ile yerleri silebilirsiniz.

5-Sirke

Temizlik araçları olarak en ideal malzeme sirkedir. Her türlü cam yüzeyleri sirkeli su ile temizleyebilirsiniz. Ayrıca sebze ve meyvelerinizi de Sirkeli su ile yıkayarak dezenfekte edebilirsiniz. Tıkalı lavabolarınızı açmak için karbonat ve sirkeden faydalanabilirsiniz. Lavabonun içinde iki çay kaşığı karbonat dökün. Ardından sıcak su ilave edin. Açılan lavabonuza bir su bardağı sirke döktüğünüzde, su giderinin eskisi gibi performans verdiğini göreceksiniz.