Bursanın Geçim Kaynakları Nelerdir?

bursanın geçim kaynakları
bursanın geçim kaynakları

Türkiye’nin ekonomik açıdan en gelişmiş illerinden beşincisi Bursa’dır. İstanbul, İzmir, Ankara ve Adana illerinden sonra ekonomik açıdan iyi olan illerimizdendir.

Bursa’nın ekonomisi tarım ve tarıma dayalı sanayi, ticaret ve turizme dayanır. Aynı zamanda maden bakımından da zengin bir şehrimizdir. Topraklarının % 44’ü ormanlıktır. Ormanlarda çok çeşitli ağaçlar bulunmaktadır

Tarım ürünleri çok çeşitli ve boldur. Nüfusun % 60’ı tarımla uğraşmaktadır. Türkiye’nin en lezettli meyveleri Bursa’da yetişir ve Dünyanın en verimli kestaneleri Bursa’nın yamaçlarında olmaktadır. Süt mamülleri sanayinde süt, peynir, lor, yoğurt, tereyağ, kaymak ve  üretimi yapılır. Konserve ve meyve suyu îmalatı oldukça ileridir.

Bursa’da hayvancılık oldukça iyidir. Çayırlar ve meralar hayvancılığa elverişlidir. Koyun, kıl keçisi ve sığır beslenir.

Türkiye’nin başta gelen sanayi merkezlerinden biri olan Bursa,  Türkiye’nin büyük firmalarının 32 tanesi Bursa’dadır. Otomobil fabrikalarından Tofaş ve Renault buradadır. inegöl Mobilyası ile de meşhur bir ilimizdir