Günümüzde Çeyiz

günümüzde-çeyiz
günümüzde-çeyiz

Zaman değiştiği gibi eski tarz çeyiz hazırlama olayı da günümüzde değişiklik gösterdi. Eskiden annelerimiz daha çocukken çeyizimizi hazırlamaya başlardı. Bunun amacı hem zamanı geldiğinde bir eksiği olmasın hemde birden yük binmesi istemedikleri içindi. Fakat artık gençlerin bir çoğu bunu istememekte. Bunun nedenlerinden en önemlisi her gün yeni bir şeyin çıkması ve farklı seçeneklerin bulunması. Dolayısı ile genç kızlarımız haklı olarak bunu belki şimdi beğeniyorum ama o zaman belki hiç beğenmeyeceğim ya da modası geçecek niye çok önceden bir hazırlık yapayım diye düşünmektedirler.

Eskiler bilirler işlemeli tablolar, kanaviçe, etaminler, danteller çeyiz sandıklarına konulurdu.  Örneğin, etaminden tablolar eskiden çok moda idi . Fakat günümüzde artık yağlı boya tablolar, kanvas tablolar daha fazla tercih edilmektedir.

Bundan dolayı sürekli modeli ve modası geçecek koltuk takımı, halı gibi eşyalar düğün zamanı alınmalıdır. Ama hala çeyiz yapayım köşede bir çeyizi bulunsun diyen ebeveynseniz, o zaman sürekli kullanabileceği ufak tefek şeyler havlu, nevresim takımı gibi eşyalardan başlayabilirsiniz.