İnşaat Demiri Hakkında Bilgi

İnşaat Demiri Hakkında Bilgi
İnşaat Demiri Hakkında Bilgi

Geçmişten günümüze insanlar olumsuz çevre şartlarından korunmak için çeşitli yapılar inşa etmişlerdir. Günümüzde, daha az yer kaplayan, yerleşim alanlarını çok daraltmadan dikey yükselen yapılar çok fazla kullanılmaktadır. Yüksek binalar hem estetik açıdan hemde mühendislik açısından önemli konumdadır. Yüksek binaların yük durumlarına ve depreme karşı sağlamlığını korunması için beton ve çelik kullanımları çok önemlidir.

İnşaat demiri, çekme gerilimlerini ve kayma problemlerini ortadan kaldırmak için betonarme yapılarda, beton içine yerleştirilen ve özel şekillendirilmiş çeliğe denir. Yer kabuğunda en çok bulunan bir metal demirdir. Demir metalleri, demir cevherinden elde edilmekte ve doğada nadir olarak elemental halde bulunmaktadır. Metalik demirin elde edilebilmesi için cevherdeki maddeleri kimyasal indirgeme yoluyla uzaklaştırılması gerekir. Büyük ölçüde karbonlu bir alaşım olan demir, çelik üretiminde kullanılmaktadır. İnşaat yapımında inşaat demiri en çok kullanılan malzemelerden biridir. Binalarda önemli bir yer tutan betonarme çeliğinin yerleştirilmesinde demir adet, çap, aralık şekillerinin ve pas paylarının tekniğe uygun bir şekilde yapılması gerekir. İnşaat demiri imalatı 1420-1470 derece ısıda eritilen cevher yada hurda demire karbon ve bazı kimyasal elementlerin kullanılması ile elde edilir.

İnşaat yapımı çok önemlidir. İnşaat içerisinde kullanılacak malzemenin kalitesi yapılacak olan binanın uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Bu sebeple inşaat firmaları kullanacağı malzemenin kalitesini iyi bir şekilde araştırmalı ve ona göre kullanmalıdır. Uzun yıllarca çalışabileceği inşaat demiri firmaları ile anlaşma yapmalıdır.

Yeniliklere açık bir şirket olan Ankara’da demir çelik üretimi yapan Gürşah Demir, inşaat sektöründe 30 yıllık tecrübesini, bilgi ve birikimlerini birleştirerek kaliteli hizmet vermeyi hedeflemektedir. Nervürlü inşaat demiri, bağ teli, çelik hasır, çelik lama, siyah dkp saclar, inşaat çivisi olmak üzere pek çok ürünü vardır.