Mutlu Evlilik Alışverişi

Mutlu Evlilik Alışverişi
Mutlu Evlilik Alışverişi
Uzun bir birliktelikten sonra Sevdiğiniz kişi ile hayatınızı birleştirmeye karar verdiniz diyelim ve koşturmacaları ve tatlı telaşlı bir zamana merhaba demek için . Evlilik ve düğün detayları için oldukça heyecanlısınız. Kendinizi adrenalinli bir spor olan paraşüt yapan bir sporcu gibi hissediyorsunuz ve Düğün öncesi koşturmacasının en keyifli duraklarından biri yeni eviniz için yapacağınız mobilya alışverişi için gün sayıyorsunuz. Ve ben bu konuda Sizlere ilk olarak evlilik için ev eşyaları alışverişini sıkıntısız atlatmanızdaki önemli detaylardan biri olan mobilya alışverişi için ipuçları vereceğim.

Evlilik için alışveriş deyince akla; ayaklara koşturmaca içinde mağaza mağaza dolaşılan bedenler çoğu zaman ailelerin, en azından kayınvalidelerin işinize karışmaya çalıştığı, sıkıntılı bir süreç gelir eminim ki…
Bu karamsar tabloyu bile zevkli bir hale getirmek birazda sizin elinizde. Alışveriş İşine başlarken eğer evinizi tuttuysanız yada satın aldıysanız evinizin tüm ölçülerini bilmenizde fayda var. Her bir odanın kaç m2 olduğunu, perdeler için pencere boyutlarını koltuklar için duvar uzunluklarını bilirseniz; o çok beğendiğiniz koltukların aslında sizin salonunuz için fazla büyük ve uygun olmadığını anlayacaksınız…

Alışveriş Listesi
Mobilyalarınızı seçmeden önce evinizin genelinde ilk olarak nasıl bir atmosferin hakim olacağına sosyal medya platformları aracılıyla karar vermelisiniz. Modern mi? Minimalist mi? bir ev mi istiyorsunuz yada country tarzında bir rahatlık mı yoksa klasik bir şıklık mı sizin hayalinizdeki evi tanımlıyor? Aile olmaya karar verdiniz müstakbel eşinizle bu konuda fikir alışverişinde bulunarak ortak bir tarzda anlaşın ve ardından bu tarza uygun mobilyaların satıldığı kaliteden ödün vermeyen yerleri araştırmaya başlayın Ve mutlaka bir alışveriş listesi hazırlayın derim… Bu size alışveriş esnasında almanız gerekenleri hatırlatıcı bir rehber olur hem de listeye bakarak evinize alacaklarınızla kafanızda canlanmasına yardımcı olacaktır.

Bu liste bazen gerekli olan diğer eşyaları listeye katabilir ya da gereksizleri çıkartmanıza da yardımcı olacaktır… Bu listede dikkat edilmesi gereken konuşlardan biride eşinizle beraber hazırlamalısınız. Böylece hem ortak zevkiniz ortaya çıkmış olacak hem de fikir alışverişinde bulunduğunuzdan farklı ve hoş fikirler ortaya çıkacaktır…
Alışveriş listesi hazırlamanıza yardımcı olmak adına size salon, yatak odası ve oturma odası için almanız gereken birkaç mobilyayı hatırlatmak isterim: Salon için; koltuk takımı, TV ünitesi, vitrin, halı, perde, orta sehpa, berjerler, tablolar, resim çerçeveleri, okuma lambası, abajurlar.
Yatak odası için; iki kişilik battal boy yatak, baza, yatak başlığı, büyük elbise dolabı, Makyaj masası, ayna, halı, perde, tablo, takı dolabı.

Evlilik Alışverişindeki Genel Püf Noktalar

Alışverişe çıkmak için tüm ön hazırlıklarınızı yaptınız ve arabanıza binip gitmeden önce mutlaka listenizi tekrardan gözden geçiriniz. Unutmayın, eviniz bir bütündür. Her oda farklı işler için kullanılacak olsa bile eviniz bir bütündür ve gelen konuklarınız bunu böyle değerlendirecektir. Bu sebepten evinizin tarzına uygun atmosfere hakim olacak rengine karar verirken evi bir bütün olarak uyumlu şekilde dekore etmeye özen gösteriniz. Eğer her odayı birbirinden farklı tarzlarda detaylarla konumlandırırsanız kafa karışıklığına yol açacak ve uyumsuz olup göz yoracaktır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise seçimlerin size ve müstakbel eşinize ait olmasıdır. Seçimleri eşiniz size bırakmış olabilir ancak yine de her kararınızda onun da en azından bir onayını almalısınız. Derim.. Sonuçta evlilik iki kişilik bir hayat kurmak demektir ve o evde sizinle beraber eşiniz de yaşayacağını unutmayın. Tabi bazen farklı durumlar da söz konusu olabilir. Örneğin siz ve eşinizin karar vermesi gereken detaylarda sizin anneniz veya kayınvalideniz yada görümceniz karışıyor olabilir.

Hatta onların dedikleri olmuyor diye gönül bile koyabilirler. Bu durumu idare etmek, kimseyi kırmadan kendi isteklerinizi alabilmek tamamen evlenecek olan çiftlere düşmektedir.. Ortamı sakin tutup idare etmek, her iki bireyin görevi olmalıdır. Bu durumu nasıl idare edeceğinizi müstakbel eşinizle konuşarak bulup, ortak bir nokta da anlaşıp ona göre adımlar atmalısınız. Evlilik alışverişinin stresli olması öncelikle olarak bu nedenlere dayanmaktadır.

Ve bunun haricinde alışveriş işinin ve mobilyaya karar verememe ya da maddi boyutu da bulunmakta ancak en yıpratıcı tarafı bu kısımdır. Çünkü bu durum yeni başlayacak evlilikleri zaman zaman olumsuz etkileyebilmektedir. Eşinizle konuşarak bu konuyu rahatlıkla atlatabilirsiniz.
Bu kısmı da hallettikten sonra mobilya mağazalarını rahatlıkla gezebilir Tüm ön hazırlıkları tamamladıktan sonra birkaç mobilyacıların yanı sıra orijinal parçalar bulmak için eskicileri ve antikacıları da dolaşmanızda da fayda vardır..

Bu tür mekanlarda aklınızın ucundan bile geçmeyecek sürprizlerle karşılaşabileceğinizden eminim Fakat ilk etapta satın almadan piyasada beğendiğiniz mobilyaların fiyatlarını not etmeli, hangisini daha çok beğendiğinizi ve bütçenize hangisinin daha uygun olduğuna, eve gelince, karar vermelisiniz. Çünkü mağaza gezme işinde fiziksel olarak yorulacağınızdan, kendinizi, attığınız son mobilyacıda “ne olursa alalım bitsin” psikolojisine girerek pişman olacağınız bir alışveriş yapmış olarak bulabilirsiniz. Aman Dikkat!!!

Tüm bu bahsettiğim detaylar evinize, zevkinize göre mobilya bulma seçeneklerinin yanında zamanı iyi kullanarak farklı bir seçenekler bile bulunuyor. Bunlar; Mobilyanızı kendi zevkinize göre yaptırmak. Bu biraz zahmetli ve zaman alan bir seçim olmasına karşın neredeyse %100’lük memnuniyeti. Eğer maddi durumunuz da bu konuda sizi çok sıkıntıya sokmayacaksa bunu tercih edebilirsiniz. Hemen hemen her şehirde mobilyacılar çarşısı, mobilyacılar sitesi gibi isimler altında mobilya satışının yapıldığı tasarım atölyeleri bulunur… inegöl Mobilya Firmaları sizlere tavsiye edebileceğimiz mobilya modellerini içerisinde fazlasıyla bulundurmaktadır. Piyasayı ve interneti gezmenize karşın hala içinize sinen bir şey bulamadıysanız bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Çeşitli dekorasyon dergilerinden, internetten beğenebileceğiniz ya da aklınızda bulunan modeli alıp bu atölyelere gidebilirsiniz. Mobilya atölyelerinde istediğiniz mobilyanın fotoğrafını gösterebilir ya da anlatabilirsiniz. Hatta bu işi yapan farklı tasarımlara bakıp onlardan da sipariş verebilirsiniz. Kumaşını, rengini, koltuğun içine konulacak yumuşak maddeyi ve mobilyanın ağaç türünü bile gönlünüzce seçebilirsiniz. Ancak unutmayın ki bu sipariş hazır mobilyalar gibi hemen elinize ulaşmayabilir ya da ödeme koşulları pek çok perakende satan mağaza gibi çok ekonomik olmaya bilir.Fakat işçiliği düzgün bir atölyede istediğiniz her ayrıntıyı, istediğiniz her boyutta yaptırabilmenin özgürlüğünü yaşayacağınız garantidir.

Evlilik bana göre; zor ama dünyada insanı en mutlu ve huzurlu eden müessesedir. Kendisi zor olduğu gibi hazırlığı da oldukça evlenecek olan çiftleri ve yakınlarını zorlamaktadır. Her zorluğun bir güzelliği olduğu gibi evlilikte de hazırlıkların bitiminden itibaren artık keyif çatma zamanı gelmiş olacaktır. Tüm bu hazırlık sürecinde yukarıda bahsettiğimiz yollardan size uygun olanını tercih eder beğendiğiniz seçimlerle eşinizle birlikte baş başa bir kahve eşliğinde tadını çıkarabilirsiniz.