Yalı Konak Restore Oldu

Yalı Konak Restore Oldu
Yalı Konak Restore Oldu

Bursa’nın Gemlik ilçesinde harabe görüntüsünde olan Yalı Konak Büyükşehir Belediyesinin restorasyonu sayesinde gençlerin yeni uğrak yeri olmayı başardı. Daha öncede Paşa Konağı’nı restore ederek ayağa kaldırmaya başaran Büyükşehir Belediyesi Balık Pazarını’da restorasyonla modern bir hale getirdi. Yalı Konak için kamulaştırma ve restarasyonla birlikte yaklaşık olarak 2 milyon TL’lik yatırım yaptı.

Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe ile Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz tarihi mekanı ziyaret ettiler.  Tarihi konak içinde oluşturulan kütüphaneyi gezen Recep Altepe gençlerle konuşup, onların sorunlarını dinledi.  Gemlik sahilinde yıkılmak üzere olan tarihi eseri ayağa kaldırarak kültürel etkinliklere ev sahipliği yapacak hale getirdi. Altepe açıklamasında ” Öncellikle bu 4 katlı binayı kamulaştırıp, satın aldık. Sonrasında aslına uygun olarak restore ettik. Tarihi konak şimdiden ilçede kültürel ve sosyal açıdan hayata renk katıp, gençlerin en uğrak yeri oldu.  Yalı Konak sayesinde Gemlik sahili önemli bir değere kavuştu. ” dedi.

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’da Yalı Konak sayesinde üniversiteli gençlerin bulaşabileceği bir mekanın eksikliğinin ortadan kalktığı için katkılarından dolayı Başkan Altepe’ye teşekkür etti.