Bademin Bilinmeyen Sırları

Bademdeki Sır
Bademdeki Sır

BADEM; Gülgiller familyasının Prunoideae alt familyasında yer alan meyvesi yenebilen küçük bir ağaç türünden Badem bu ağacın meyvesidir. Şeftali ile birlikte Prunus’un alt cinsi Amygdalusun içinde yer almaktadır. Ve çağımızın son zamanlardaki hastalıklardan stres ve kanserin tedavisinde kullanılan lif açısından zengin besin kaynağıdır.
Son zamanlarda alternatif tıpta bitkilerin ve doğal yiyeceklerin mucizevi çözümlerinden biri olan bademin bir gece suda bekletildikten sonra bademin içeriğindeki folik asit sayesinde sinir sisteminin sağlığını koruyarak yağ ve karbonhidratı işlemede önemli bir rol oynayan Hücreler arası besin iletiminde etkili bir rol oynayan potasyum bademde bolca bulunduran Bademi suda beklettiğimizde ise potasyum seviyesi yükselir ve kan basıncını dengeler.

Kalp ve Damar hastalıklarında damar sertleşmelerini önleyerek damar tıkanıklığı ile ortaya çıkabilecek ağrıları ileri derecede hafiflettiği de tıp alanında gözlenmiştir.
Bademi suda beklettiğimiz zaman içeriğinde ki bileşenlerin değerleri de artar. Bu sayede alkali oranı yükselen badem bağışıklık sistemini güçlendir. E vitamini sayesinde kalp hastalıklarına da iyi gelir.
Badem sadece çiğ tüketilerek değil yağı ve sütüyle de oldukça faydalıdır. Kozmetik ürünleri olarak da kullanabileceğiniz badem yağı ve badem sütü cilt sağlığınızı korur vücuttaki çatlaklarınızı ve göz çevresinizde oluşan morlukları da giderir.

İçinde bulunan bolca fosfor ile kemik ve dişlerin oluşumunda ve güçlenmesinde önemli rol oynar. İçinde bulundurduğu B vitamini fosfor birlikte çalışarak kas kasılmalarını ve böbrek faaliyetlerini ciddi anlamda düzenler.
Riboflavin adıyla bilinen B2 vitamini bademde oldukça bol miktarda bulunur. B2 vitamini beyin fonksiyonlarını geliştirerek Alzheimer riskini yüksek oranda azaltır.
Kolon kanserini önlemeye yardımcı olan badem içeriğindeki yararlı bileşenler sayesinde zararlı bakterileri vücutta tutmaz ve atılmasına yardımcı olur.