Ankara’da Yaşam Nasıldır

Ankarada-Yaşam
Ankarada-Yaşam

YAŞADIĞINIZ ve alışkın olduğunuz şehri sevmek için bahaneler üretmeye yada hayal kurmaya gerek kimimiz bir çok il gezmiştir ama aklında kalan bir kaç tanesi göz bebeği olmuştur. Bana göre Türkiye’nin doğusundan batısına her yeri güzeldir. Ama benim Önceliğim Her zaman Ankara ve Fethiye olmuştur.
Neden derseniz; Daha önceki yazılarımda bahsettiğim Gibi Üniversite Hayatıma avukatlık mesleğime başladığım şehirdir. Gençlik Heyecanım bu Şehirde başladığı için Ankara benim için başkadır, Bu şehre geldiğiniz belli bir zaman sonra kendinizi öyle bir sever halde bulursunuz ki, kopamaz hale gelir.

İşte nedenleri;
1.İlk aşkı ilk kendi ayakların üstünde durma mücadeleni burada verirsin
2.Bu şehir için çok cansız derler ama Ankara memur ve öğrenci şehri olmasına rağmen barlardan gece kulüplerine, yıldızlı restorandan salaş meyhanelere kadar gece hayatını doya doya yaşamak için gidebileceğin her türlü mekan vardır.
3. Çok kültürlü kozmopolit bir yapıya sahiptir. Amerika gibi her ülkenin insanını görebilirsiniz.
4. Ankara’nın en üzücü yanı deniz kenarında olmamasıdır. Belki de en güzel yanı da budur Ankara’ya geldiniz mi denizi özlersiniz. Üzüntülü bir özlem değil umut dolu bir özlemdir. Ankara’dan çıkıp deniz kenarına gitmiş birisinin bakışları özlemle dolar, huzur dolar. Bir İstanbullu’nun bakışıyla Ankaralı’nın bakışı aynı değildir denize. Neden Derseniz İstanbul’dayken kendime kahve alır çimlere oturur denizden gelen ruhumu rahatlatan sesleri dinlerdim. Şimdi anlıyorum ki dışarıdan gelen ve Ankara da yaşayan öğrenciler için denizi özlemedin en güzel yanıdır. İnsan bir şeyi özlerse ve bulamazsa değerini anlar.
5,Ankara da belli lokasyonlar haricinde yaşamanın en güzel yanı İstanbul’daki gibi Trafik Çilesi Olmaması ve Toplu taşıma saatlerinin insanların uyku düzenine ve sağlığı için ayarlanmış olaması ve Dışarıdan gelen öğrenciler içinde öğrenmesi daha kolay bir şehirdir. Çünkü; Çok düzenli ve merkeze bağlı bütün ulaşım araçlarının olması geçtiği bir şehirde bir öğrencinin kaybolması gerçekten çok zor bir ihtimaldir.
6.Diğer illere göre en iyi Üniversitelerin ve Kanser Hastanelerinin Burada olması
7.Sanat ve kültürel Tarih anlamında zengin olan Ankara; Tiyatro kültürünün çok gelişmiş bir şehirdir Tiyatrodan anlamayan birisi bile gittiğinde her zaman ağzına kadar dolu salonlar bulabilir.
Ayrıca Ankara antik kentlerden cumhuriyetimizin başlangıcına kadar bir çok tarihi olaya merkez olmuş ve çok sahip çıkılmamış olsa da gerçekten buram buram tarih kokan, bir öğrencinin gezip kendine bir şeyler katabileceği bir çok müzeye ve en önemlisi Bugünlerimizi borçlu olduğumuz Atamızın kabrine “Anıtkabir’e” ev sahipliği yapan bir şehirdir.
8.Memur Şehri olması ve Kış mevsiminin çok sert geçtiği bu şehirde en güzel haber kar tatilidir. o soğukta yataktan kalkmak bile gelmez içinizden Camın önüne gider Telefonunuz dan sosyal medya platformu üzerinde canlı yayınlar snaplar atarsınız bu eşsiz manzara karşı tatilin tadını çıkarır gerçekten mutlu hissettiği zamanlardan biri olur.
9.Bu şehir konum olarak güzel Ülkemizin Başkenti olarak Birçok ile kolay ulaşım olması yönünde (Eskişehir,Bursa,Konya,Kayseri,Kırşehir) yakınlığı olsun İstanbul’a trenle yada uçakla gidilebilmesi gibi bir çok ulaşım avantajına sahiptir. Ayrıca bir çok hava yolu artık Ankara’dan direk yurt dışına uçaklar kaldırmaktadır.