Bahçe Mobilyaları Nasıl Temizlenir?

Bahçe Mobilyaları Nasıl Temizlenir
Bahçe Mobilyaları Nasıl Temizlenir

Çim ile kaplı bahçenizde keyif yapmak, misafir ağırlamak için kullanılan bahçe mobilyaları da diğer mobilyalar gibi temizlik ve bakım ister. Bahçe mobilyalarınız tik, bambu, ahşap veya pratik plastik olsun hepsi iyi bir temizlik ve bakım ister. Aksi takdirde kullanım ömrü kısalır ve onları atmak zorunda kalırsınız. Peki bahçe mobilyalarınızın temizliğini nasıl yapmanız gerek? İşte öneriler:

Dökme demir ve alüminyum mobilyalar
Dökme demir ya da alüminyumdan yapılmış bahçe mobilyalarına sahipseniz, sizi en çok uğraştıracak sorun paslanmadır. Eğer mobilyanızda paslanma başladıysa; pasın temizlenmesi için zımpara kullanın. Zımparalama işleminden sonra pas önleyecek astar sürün ve paslanan bölgeyi mobilyanızın renginde boyayın.

Plastik mobilyalar
Çamaşır veya bulaşık deterjanı eklenilen su ile tüm mobilyalar silerek temizlenir.

Bambu
Deterjanlı ılık bir su ile tüm mobilyalar silinerek temizlenir. Deterjan kalıntılarını da temizlemek için nemli ve temiz bir bezle tekrar silin.

Metal mobilyalar
Metal mobilyalar ılık ve deterjanlı su ile yıkanabilir. Sonra da temiz su ile temizleyin. Kuruduktan sonra hem metali hem de boyasını korumak için cilalayabilirsiniz.

Ahşap
Tik, meşe ve maun gibi dayanıklı ağaçların çoğu zaman korunması gerekmez. Rengini korumak için yılda iki kez tik yağı ile silinmesi gerekir. Karaağaç, kayın, kızılçam, çam ve ladin gibi dayanıklı olmayan ağaçların ise korunması gerekmektedir. Her iki yılda bir ahşap koruyucu uygulanır. Günlük temizliği ise nemli bez ile yapılır.

Kış bahçesi için isterseniz açılır kapanır tente ile şık bir görüntü elde edebilir ve kullanmadığınız zamanlarda temizliğini koruyabilmesini sağlayabilirsiniz.