Bebek Odası İçin Öneriler

Bebek Odasının Vazgeçilmezleri
Bebek Odasının Vazgeçilmezleri

1- Güvenli Kaymayan parke seçin
Parkeyle mobilyaların renk uyumu olmasını düşünüyorsunuz. Evet, renk uyumu önemli ama bunun yanı sıra kaygan olmaması da önemli bir konu. Aksi takdirde 6 ay sonra oturmaya 7-8 ay içinde de emeklemeye başlayan bebeğinizin, parke üzerinde kayarak düşme olasılığı yüksek. Zemin konusunda güvenli 2 seçeneğiniz var; mantar ve ahşap döşeme. Mantar, yumuşak olduğu için halı koymazsanız da olur. Ahşap, laminat parke gibi döşemeleri tercih edecekseniz eğer sertliğini halı koyarak engelleyebilirsiniz. üsküdar laminat parke ile irtibata geçerek hemen laminat parke döşetebilirsiniz.

2- Hatlar yuvarlak olmalı
Bebeklerinde neredeyse bir yetişkin gibi fazla mobilyaya ihtiyacı vardır. Ama endişe etmenize gerek yok. Mağazalarda birbirinden güzel ve renkli mobilyalar bulmanız tabi ki mümkün. Kimi zaman bir otomobil yarışçısı, kimi zaman bir denizci odası inşa edebilirsiniz. Bu tasarımları güzel dekoratif araç gereçlerle de destekleyebilirsiniz. Geriye keyfinize ve odanızın genişliğine göre seçim yapmanız kalıyor. Ama hemen hatırlatalım; ahşap mobilyaları tercih edin. Metal soğuk göründüğü gibi ilerde paslanabilir, dökülebilir üstelik bebeğiniz çarpabilir. Ayrıca en önemli nokta mobilya hatlarının yuvarlak olması gerekir. Sivri köşeli mobilyalar, bebeğin sık sık çarpma tehlikesi ile karşılaşması demektir.

3- Eşyaları doğru yerlere koyun
Bebeğinizin yatağını pencere kenarlarına koymayın. Pencereler bebeğin soğuk yada sıcaktan olumsuz etkilenmesine neden olur. Daha büyük bir risk var; hızla büyüyen bebeğiniz, pencereye tırmanıp açabilir. Pencere kenarındaki perdeler de risk barındırmaktadır. Bebeğiniz bu perdeleri ya da püsküllerini emmek isteyebilir. Bu da boğulma tehlikesine sebep olmaktadır. Pencere altına karyolası olmayacağı gibi, üzerine tırmanabileceği şifonyer ya da oyuncak kutusunu da konulmamalı.
Gardıropları mutlaka duvara monte ettirin ve üstüne düşebilecek eşyalar koymayın. Her hangi bir sallantı sırasında düşebilirler.

Mobilya alırken çekmecelerine dikkat etmelisiniz. Çekmecelerdeki ray sisteminin kendiliğinden ve yavaşça kapanacak şekilde olması, ileride elini sıkıştırmasının önüne geçebilir. Ayrıca çekmecelerin ya da gardırop kulblarının kolay çıkarılabilir ya da kopabilir olmamasına özen göstermelisiniz.

4- Sağlıklı boya kullanılmalı
Oda boyasını seçerken içinde bakteri barındırmayan ve su bazlı olanlarını tercih edin. Duvar kağıdı kullanacaksanız eğer silinebilir olanlarını tercih etmelisiniz. Bunun için uluslararası çalışan boya firmalarını tercih edebilirsiniz. Mobilya boyalarının önemli olduğunu belirtelim. Çünkü bebekler karyolayı yalamaktan, ısırmaktan zevk alır. Mobilyada da kanserojen madde içermeyen ve anti-alerjik boyalar kullanılmış olması gerekiyor.

5- Yatağında önlem alın
Karyola, bebeğin en çok kullandığı eşyadır. Güvenli olması çok önemlidir. Karyolada bebeğin düşmesini engelleyecek parmaklıklar bulunmalıdır. Parmaklıkların demir olmamasına özen gösterin, bebeğiniz uyurken bir yerlerini vurabilir. Parmaklıkların katlanabilir olması, bebeğiniz büyüdüğünde uzun halini de kullanma avantajı sağlar. Parmaklıkların arası 10 cm kadar olmalıdır. Bebek için ne uzun ne kısa olan bu aralıklar, merakla elini kolunu, bir yerlere sokmaya çalışan yaramazın sıkışmasını engeller. Parmaklıklarda mutlaka bir güvenlik mandalı da bulunmalı. Böylece siz, mandalı kapattığınızda bebeğin düşmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Yatağının karyolayla uyumlu olması yani yatak konulduğunda kenarda bir boşluk olmaması gerekir. Aksi halele bebeğiniz bu boşluğa sıkışabilir. Yatak örtülerinde ise boncuk, püskül gibi emebileceği süslemeler bulunmamalıdır.