Bursa İnegöl’de Paraşütle Tarlaya Böcek Attılar

İnegölde-Paraşütle-Tarlaya-Böcek-Attılar
İnegölde-Paraşütle-Tarlaya-Böcek-Attılar
Bursa’nın İnegöl ilçesine bağlı Kulaca mahallesinde iddiaya göre Musa Kaplan’ın tarlasına paraşütle cinsi henüz belirlenmeyen böcek atıldı. Musa Kaplan’ı canından bezdiren böceklerin bir kısmı haşere ilacıyla öldürülürken İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, ” İlginç bir cins. Bunun içindeki milyonlarca böcek havadan paraşütle atılmış” dedi.  Bu durum acil olarak İnegöl Ziraat Odası’nı da harekete geçirdi.

Mustafa Kaplan Kulaca mahallesinde ceviz üretimi yapan bir çiftçi. Tarlasında ceviz ağaçlarını ilaçladığı sırada önüne poşet düştüğünü ve poşetten çıkan böceklerin uçmaya başladığını söyledi. Mustafa Kaplan şaşkınlığı ve korkusuyla binlerce böceği anlayamadan ilaçlayıp, öldürmeye başlar. Öldürdüğü böceklerin cinsini çözemeyen Kaplan, düşen paraşütü ve böcekleri alıp, İnegöl Ziraat Odası’na gider.

Mustafa Kaplan olayı şu şekilde anlatır; “Tarlamdaki ceviz ağaçlarını ilaçlamaya gittim. Tarlamda paraşüt şeklinde bırakılmış bir poşet buldum. Poşete yaklaştığımda içerisinden böcekler uçuşmaya başladı. Ben de sırtımdaki ilaç pompasıyla bir kısmını öldürdüm. Bu tür böceği ömrümde ilk kez gördüm. Hangi cins olduğunu bilmediğim böcekleri Ziraat Odasına getirdim. Keneye de, patates böceğine de benziyor gibi ama ne olduğunu ne amaçla atıldığını anlamadık” dedi.

İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik ise, “Hayatımız tarım sektöründe geçti. Bu güne kadar böyle bir böcek cinsini görmedim. İlk bakışta patates böceğine benziyor gibi ama o da değil. İlginç bir cins. Bunun içindeki milyonlarca böcek havadan paraşütle atılmış. Elle yapılmış bir paraşüt. Bu memlekette görmediğimiz böcek cinslerini de görmüş olduk. Zaman zaman aramızda da konuşuruz, biyolojik mücadeleyle ilgili. Eskiden patates böcekleri ve farklı böcekler yoktu. Sonradan ülkemizde ortaya çıkmaya başladı. Bunu çiftçimiz fark etmiş. Belki de bunu Türkiye’nin farklı bölgelerine de bıraktılar. Tarım sektörümüzle, bitkisel genetiğimizle de oynayan ülkeler var. Basit bir şey gibi görünüyor ama bu ürünlerimize veya topraklarımıza zarar verebilir. Bu böceklerini örneklerini, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Laboratuvarı’na göndereceğiz. Böceklerin hangi cins veya neye zarar verdiğini görmüş olacağız” diye konuştu.