Çocuklarda Uyku Eğitimi

Uyku Eğitimi Vermek Hayal Değil
Uyku Eğitimi Vermek Hayal Değil

Çocuğunuz yatma saatinde dolabın içinde mi saklanıyor ?,Sizin için geceleri aynı saatte çocuğunuzu yatırmak büyük bir mücadele ve efor mu gerektiriyor bu sizin için eziyete dönüşüyorsa o zaman bu yazımıza kesinlikle göz atın derim. Çocuğunuzun uyku rutinine alışması bu alışkanlığı edinmesi gerçekten sabır işidir. Ama unutmayı çocuğunuzun aynı saatlerde yatıp kalkması onun mutlu bir birey olarak yaşamasını sağlayacaktır.

İlk Önce Bilmeniz gereken Çocuğunuzun yaşı İle Uykusunun Doğru orantılı olması gerektiği ve odası olması gerektiği.

İlk Önce Yaş ve Uyku İhtiyaçlarına Göz Atalım ;

Çocuğun uykuya olan ihtiyacı yaşı ile aynı orantıdadır.

Bebekler (1-3 yaş)24 saatlik dilim içinde 12-14 saat uyumaları gerekir.

Okul öncesi (3-5 yaş) 11 ila 13 saat her gece uyumalıdır.

İlk okul çocukları (5-12 yaş) 10 ila 11 saat uyumalıdır.

Gençler (13 yaş ve üzeri) hala uykuya ihtiyaçları var. En az 9-9 ½ saat her gece uyumalıdır.

Her gece aynı saatte evdeki tüm açık ışıklar kapatılmalı ve odalar evde yaşayan herkes ile vedalaşılmalı, Her gün aynı saatte programlamaları önceden hazırlamış olun yani ödev saati tv saati aktiviteler duş ve uyku sırasıyla yapılırsa otomatikman rutine bağlamış olacaksınız.

Bazı çocuklar banyo yapmayı sevmeyebilir Bu durumda uyku öncesinde çocuğa banyo yaptırmayın. Bunun yerine yemekten sonra banyo yaptırmayı tercih edebilirsiniz.

Böylece yatmadan önce çocuğunuzun sinir krizi geçirmesi ihtimali de minimuma indireceksiniz.

Çocuğunuzla birlikte, yatmadan önce bazı tekrarlar yaparak, çocuğunuza yatmaya hazırlanmanın zamanının geldiğinin sinyallerini verebilirsiniz. Favori bir ninni söylenmesi veya iyi geceler öpücüğü vermek gibi.

Yatak sohbeti sevgi saati yastıkta dinlenme onu dinleyin gevşemesini ve uykuya geçmesini sağlayın yanından ayrılmayın size duyduğu güven ile daha hızlı uykuya dalacaktır.