Halk Dilindeki (Tavuk Cildi) İçin Ev Çözümleri

Halk Dilindeki Tavuk Cildi İçin Ev Çözümleri
Halk Dilindeki Tavuk Cildi İçin Ev Çözümleri

Keratosis Pilaris aslında halk dilinde  (Tavuk Cildi) olarak adlandırılıyor. Kollarda omuzlarda hatta sırtta ciltteki pütür pütür sivilce gibi görüntü ile bunu anlayabilirsiniz.

Çok ciddi sağlık sorunlarına yol açtığına daha önce rastlanmasa da cildiniz kurudukça kaşıntı yapar güneşli havalarda daha da kabarmaları ve cilt kurumalarına yol açmaktadır.

İlk Önce doktorunuza başvurmalı gerçekten sağlığınızı tehdit edecek bir durum olmadığından emin olmalısınız. Daha sonra evde hazırlanan doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Nasıl oluştuğu hakkında bir fikriniz var mı ? İşte cevabı Tavuk cildi yani Keratosis Pilaris, deri içindeki kıl kanalında ölü hücrelerin birikmesi ve kanalın tıkamasıyla meydana gelmektedir. Duşta iyi bir keselenme özellikle kabak lifi ile oldukça fayda edecektir.

Cildiniz için yapabileceğiniz en önemli şey, düzgün bir şekilde peeling yapmaktır. Hafif ve doğal bir peeling kullanmak, birkaç haftada iyileşme görmenize yardımcı olacaktır. Peeling, tüm ölü deriyi temizlemeye yardım edecek, folikülleri açıp sıkışmış tüyleri serbest bırakacaktır.

Peeling yaparken, cildinizi zorlamamaya özen gösterin. Bu cildinizin tahriş olmasına sebep olacaktır. Son olarakta vitamin desteği sorununuza yardım edebilir peki ya hangi vitamin dersiniz ?

Elbette A vitamini, genel cilt sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Sivilce ve Keratosis için etkili olduğu bilinmektedir. Yapmanız gereken tek şey, sıvı A vitaminini topikal bir losyon olarak uygulamaktır. Etkilenen bölgelere sürün, ancak güneşin altında kalmadığınızdan emin olun çünkü A vitamini cildinizi güneşe karşı hassas hale getirecektir. Sağlıkla Kalın 🙂