Ziynet Sali

Ziynet Sali
Ziynet Sali

29 Nisan 1975’de Kıbrıs´ta dünyaya gelen şarkıcı küçük yaşta gittiği İngiltere’de 6 yaşına kadar kalmış 1981 yılında döndüğü Kıbrıs´ta ilköğretim ve lise tahsilini tamamlamıştır. Çocukluğundan beri ilgi duyduğu müzik çalışmalarına ilk adımını lise tahsili sırasında KKTC Kültür Bakanlığı Türk Sanat Müziği korosunda görev alarak atmıştır.

1994 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Sanat Müziği bölümünü kazanarak İstanbul’a gelmiş ve 1999 yılında konservatuvardan 4.’lük sistem derecesiyle mezun olmuştur. Konservatuvar yıllarında birçok müzikal ve eğlence yerlerinde sahne almıştır bu sıralarda bir arkadaşı aracılığı ile zamanın popüler müzik yapım şirketi Dost Müzik’te çalışmalarda bulunmuştur.

İsmini bir Yunanca şarkıdan alan BA-BA albümüyle müzik sektöründeki ilk denemesi yapmıştır Sonraki 3 yılda iyi bir Yunanca repertuara sahip olmuş ve Bu arada Yunancasını da geliştirmiştir. Bir süre sahne çalışmalarına ağırlık verdikten sonra iki dilde “Amman Kuzum” albümünü piyasaya çıkarmıştır. Ayrıca “Zordur Oğlum” isimli şarkısı ile “Eurodance 2007” isimli yarışma da Avrupa birincisi olmuştur. Bu albümü piyasaya çıktıktan 15 ay sonra Chiculata şarkısı ilave edilerek yenilenmiş ve “Amman Kuzum+1 Chiculata” olarak düzenlenmiştir.

Ziynet Sali 2006 yılı içinde üçüncü albümü “Mor Yıllar”ı piyasaya sürmüştür.
Ziynet Sali’nin En çok dinlenen Şarkıları Arasında “Dağınık Yatak” Şarkı Sözü

Ağırlaştı Üstümde
Tarifsiz Bir Yalnızsın
Benden Kaçan Kurtulan Kalbim
Geri Dönmüyor Artık
Yastığa Yorgana Kurban,
Her Gece Bana Ortak
Başıma Sardığım Dertten,
Mesul Değil, Dağınık Yatak
Baştan Aşağı Düşündüm,
Ne Varsa Yanılgıdan İbaret
Nasıl Düşünmedim Dediğim Ne Varsa,
Hepsi Korkuya İbaret
Dönüşünde Gözüm Yok,
Benim Aklım Gidişinde
Yok Sattı Hatıralar,
Senin Eksikliğinde
Sahipsiz Kaldı Varmadı
Yüreğim Ele Öyle
Büyük Aşk Düşün Yattı
Kapı Önlerinde !
Dönüşünde Gözüm Yok,
Benim Aklım Gidişinde
Yok Sattı Hatıralar,
Senin Eksikliğinde
Sahipsiz Kaldı Varmadı
Yüreğim Ele Öyle
Büyük Aşk Düşün Yattı
Kapı Önlerinde !