İnşaat Demiri Nedir?

İnşaat Demiri Nedir
İnşaat Demiri Nedir

Geçmişten bugünümüze insanlar çevrenin olumsuz yönlerinden kendilerini muhafaza etmek için çeşitli yapılar inşa etmiştir. Günümüzde, az yer kaplayan yerleşim alanlarını çok daraltmadan dikey yükselen yapılar kullanılmaktadır. Bu yapılan yapılar hem mimari açıdan hemde estetik görünüm açısından önemli konumdadır.

Betonarme yapılarda kayma ve çökme gerilimlerini karşılamak amacı ile beton içine konulan, özel şekillendirilmiş çeliğe inşaat demiri denmektedir.  Demir, karbonla birlikte 1420–1470 K sıcaklığa kadar ısıtıldığında oluşan sıvı ergiyik %96,5 demir ve %3,5 karbon içeren bir alaşımdır ve dökme demir veya pik olarak adlandırılır. Bu ürün ince detaylı şekiller halinde dökülebilirse de, içerdiği karbonun çoğunu uzaklaştırmak amacıyla dekarbürize edilmediği sürece, işlenebilmek için fazlasıyla kırılgandır.

Demir yer kabuğunda en çok bulunan metaldir .Demir, büyük ölçüde karbonlu bir alaşım olarak kabul edilebilecek olan çelik yapımında kullanılır. inşaat yapımında kullanılan en önemli malzemelerden biri İnşaat demiridir. Gürşah demir Nervürlü inşaat demiri firması web sitesinde demir çeşitleri ve özelliklerini bulabilirsiniz.

Demir           —              Çap       —    Kg/mt   —   Kg/12mt

Nervürlü inşaat demiri                8 mm               0,395            4,74

Nervürlü inşaat demiri                10 mm              0,617            7,404

Nervürlü inşaat demiri                12 mm              0,888           10,656

Nervürlü inşaat demiri                14 mm               1,21               14,52

Nervürlü inşaat demiri                16 mm                1,58             18,96

Nervürlü inşaat demiri                18 mm               2,00              24