Kahvenin Bitmeyen Faydaları

Kahvenin Bitmeyen Faydaları
Kahvenin Bitmeyen Faydaları

Eğer iş hayatına ve güne sıcacık bir kahve içmeden başlayamayanlardansanız, çok şanslınız! Yapılan araştırmalar sonucunda yeterli miktarda içilen kahvenin sağlık açısından pek çok yararı var…Aşırı tüketildiğinde mide rahatsızlığı, yüksek tansiyon veya kalp hastalıklarını tetikleyebilen kahve Uzmanlar tarafından fazla tüketilmemesi konusunda hep uyarılan bir içecekti. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar gösterdi ki kahve yeterli miktarlarda içildiği zaman hiç yabana atılamayacak pek yararları varmış.

Kadınlarda depresyon riskini azaltır yapılan araştırmalara göre Günde bir iki fincan kafeinli kahve içen bayanların hiç içmeyenlere göre depresyona girme riskinin daha az olduğu tespit edilmiş ve araştırmalar günde 2-3 fincan kahve içen kadınlarda depresyona girme ihtimalinin yüzde 15, 5 daha fazla içenlerde ise yüzde 20 azaldığını ortaya koymuştur.2. Beyni Hücrelerini korurSon araştırmalar, kahvenin içindeki henüz ne olduğu belirlenemeyen bir şeyin alzheimer ve daha bir çok hastalığı önlediğini ortaya çıkartıyor.Günde 4 veya 5 fincan kahve tüketiminin, hastalığın oluşumunda rol oynayan vücuttaki beta amiloid birikimini azalttığı ve böylece alzheimera karşı koruduğu tahmin ediliyor. Ayrıca beyin hücresi bağlantıları oluşturma ve yeni beyin nöronları yaratmada da rol oynuyor.

Aynı zamanda kahve dikkatinizi ve konsantrasyon kabiliyetinizi artırıyor. Eğer şekerli kahve içerseniz kafein ve glikozu birlikte aldığınız için beyninizin belirli bölgeleri harekete geçiyor ve beynimizin daha da aktif olmasını sağlıyor

3. Prostat kanseri riskini azaltır Günde 6 fincan kahve erkeklerin korkulu rüyası prostat kanserine yakalanma riskini % 60’a varan oranda düşürüyor. Araştırmacılara göre diğer prostat kanseri türlerinde de kahve %20 oranında riski düşürüyor.

4. En yaygın cilt kanserini önlerKahvenin, dünyada en sık rastlanan cilt kanseri türü olan baz alan hücreli Karsinom’u önleyici etkisi olduğu iddia ediliyor. Yapılan çalışmalar, günde 3 veya daha fazla kafeinli kahve içen kadınlarda bu hastalığa yakalanma riskinin %20, erkeklerde ise yüzde 9 oranında azaldığını ortaya koyuyor.
5. Tıp tıp literatürü Tip 2 diyabetten korur. Uzmanlar kahve tüketimi ile tip 2 şeker hastalığı arasında bağlantı kurmasıyla ve kahvenin bu hastalığa yakalanma riskini de azalttığı bilinmektedir.

6. Parkinson riskini azaltır Günde birkaç fincan kahve içmenin Parkinson hastalığının gelişimini % 25 oranında gerilettiğini Günde 2 ya da 3 fincan kahve içmek ideal olduğu belirtilmektedir.

7.Bağışıklık sistemini güçlendirir Araştırmalara göre kahve tüketimi erken ölüm riskini azaltıyor. Yani ne kadar çok kahve içerseniz risk o kadar azalıyor denilebilir.. Bunun sebebi ise kahvenin bağışıklık sisteminizi harekete geçirip onu daha sağlıklı ve güçlü bir hale sokması ve kahve karaciğeriniz kalbiniz ve sindirim sisteminiz için de çok yararlı etkisinin olması. Unutmayın hazır kahveler sindirim sistemine zarar verdiği ve daha fazla kimyasal madde içerdiği için doğal olarak öğütülmüş taze kahve içmek daha sağlıklıdır.

8.Baş ağrısına iyi gelir Doğal kahvenin içinde bulunan kafein baş ağrısını ve migreni tedavi edebilir. Ama ağrı kesicilerle kıyaslandığında ağrı kesicilerin daha etkili olduğu da bilinmektedir.
9.Hafızayı güçlendirir Kahveden alınan uyarıcılar sadece ruh halinizi değiştirmekle kalmaz aynı zamanda yaratıcılığınızı ve kısa süreli hafızanızı da geliştirir. Öğrendiğimiz tüm bilgiler ilk başta kısa süreli hafızamıza depolandığından ve yaklaşık 1 saat sonra uzun süreli belleğimize aktarıldığından kahvenin yararı olduğu es geçilmemeli

10.Kilo vermenize yardımcı olur bir çok kişinin korkulu rüyası kilolarla savaşan Vücudunuzdaki Leptin hormonunun seviyesi düşük olduğunda bedeniniz yağ depolamaya başlamasıyla bu da kilo almanıza neden olur. Ama kahve bedeninizdeki hormon seviyelerini yükseltir. Kahve bağımlısı insanların kilo almasının uzun sürmesinin ve yaptıkları egzersizlerin hızlı sonuç vermesine yardımcı olur.