Koltuk Altında Oluşan Kitlelere Dikkat !

Koltuk Altında Oluşan Kitlelere Dikkat
Koltuk Altında Oluşan Kitlelere Dikkat

Koltuk altında oluşan kitleler genelde Meme kanserinin ilk belirtisi olarak bilinmektedir.Fakat kitle olarak tanımlanan şeyler yağ bezesi de olabilmektedir.
Meme kanseri genellikle memedeki süt bezleri ve süt kanallarında oluşan hücrelerin kontrol dışı çoğalması ve vücudun başka bölümlerine yayılmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır…Bu hastalıkta erken teşhis oldukça önemlidir. Meme kanserinin en sık görülme oranı süt kanallarından kaynaklanan yani “duktal kanserler olarak bilinmektedir. Kanser hücreleri sıklıkla meme dokusundan gelen lenf sıvısını koltuk altı bezine taşır. İşte bu noktada koltuk altı lenf bezlerindeki büyüme- halk arasında beze adı verilen- kanser hücrelerinin koltuk altına ulaştığının göstergesi olur…
Bu nedenle koltuk altında ele gelen kitle önemsiz bile görülse mutlaka bir meme veya genel cerrahi uzmanına gösterilmelidir. Çünkü burada oluşan lenf bezine ulaşmış olan kanser hücreleri vücudun buradan başka yerine de sıçrayabilir. Bu nedenle koltuk altında oluşan kanserli hücrelerin hastalığın tedavisinde ve cerrahisinde ve takibinde bu koltuk altı lenf bezlerinin durumu oldukça önem arz eder.