Mc Queen / Arabalar Konusu

mc quen
mc quen

Şimşek McQueen ya da genellikle kullanılan sadece soyadıyla McQueen, Pixar’ın Arabalar, Arabalar 2 ve Arabalar 3 filmlerinde yer alan kurgusal karakter.
Sevgili: Sally Carrera
Yaratıcı: John Lasseter
Türler: Stok otomobil yarışı
Canlandıran: Owen Wilson, Vanness Wu, Keith Ferguson, Sakis Ruvas
TV dizisi: Arabalar Çizgi Filmleri

Pixar’ın sevilen film serilerinden olan Arabalar’ın 3. devam halkası Arabalar 3’te yönetmen koltuğunda tekrar Brian Fee ele alıyor. Şimşek McQueen’in yeni maceralarını izlediğimiz filmde şirin arabayı kendisinden genç ve hızlı arabalar tarafından bozguna uğratılmış olarak görüyoruz. Şimşek pistlere geri dönmenin hayalini kurup kenara itildiğine içerlerken bir anda 95’in işinin henüz bitmediğini kanıtlamaya karar veriyor. Hevesli genç yarış teknisyeni Cruz Ramirez’in yardımına, kazanmak için bir plana, merhum Hudson Hornet’in verdiği ilhama ve birkaç beklenmedik numaraya ihtiyacı olan arabamız Piston Kupasının en büyük yarışında yarışmaya tüm heyecanı ve atikliği ile hazır bulunmaktadır.

Arabalar  Cars 2007 yılında Pixar imzasıyla hayatımıza girdiğinde, tam anlamıyla arabaların dünyasıyla kuşatılmak fikri çok hoş geliyor aslına bakarsanız. İnsansız hava sahası, irili ufaklı birçok arabanın dünyasıyla çevrelenmiş, tarla süren traktörlerin ruhlarından süzülen tozlar bizi epey sarıp perçinlemişti. Filmin kahramanı Şimşek McQuenn o zamanlar genç, hırslı, isyankar yapılan tüm tezgahlara kafa tutuyor ve başarıya ulaştıkça egosu şişen bir araba yarışçısına dönüşüyor. İkincisinde  Disney’le ortaklığa soyunan ve ilkindeki büyük küçük demeden yarattığı kapsayıcı ruhu kaybettiğini söyleyebiliriz.

Pixar’ın Hikayenin geri planda kaldığı, görsel anlatımın tavan yaptığı ikinci hikayede Walt Disney’in ağırlığı su götürmez bir gerçekti ve Arabalar macerası burada bitti dedirtmişti bize. Altı yıl sonra tekrar üçüncü filmle sahalara dönen Arabalar yönetmen Brian Fee’nin ellerinde bir çeşit yap boza dönüşüyor. Gerçi her daim imaj çalışmalarıyla efsaneler ortaya koysada dört gözle serisinin devamı gelecek mi diye beklemekteyiz.

Film Bir çok çocuğun hayallerini süsleyen animasyona dönüşmüş milyonlarcasının kalbine girmeyi başarmıştır. Mobilya Tasarımcılarına dahi hayat veren arabalar filmi bir çok farklı ürünü ile lisanslı olarak mağazalarda yerini almışır. Şimşek mcqueen arabalı yatak odalardaki duvar dekorasyonları ve aksesuarlara kadar ilham olmuştur.