Kanser Hastalığı Ve Beslenme

Kanser Hastalığı Ve Beslenme
Kanser Hastalığı Ve Beslenme

KANSER tedavisi gibi ciddi hastalıkların tedavi sürecinde doğru ve yeterli beslenmek çok önemli. Çünkü bu süreçte bilinçli beslenmek hücre ile kasları güçlendiriyor bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor ve bu sayede de daha kısa sürede iyileşme sürecine katkıda bulunuyor.
Dengeli ve düzenli beslenmek kanser tedavisine olumlu katkı yaptığı gibi Hastalık sürecindeki kemoterapi, radyoterapi ile hormon tedavisinde gelişebilen bulantı, kusma ve iştahsızlık sonucunda gelişen kilo kaybı gibi önemli sorunlara karşı da önlem alınmasını sağlıyor. Uzmanlara göre Kanser tedavisinde kesin ve net bir beslenme kuralı yok.

Ancak bazı önlemler alarak bu süreci daha iyi yönetmenin mümkün olabildiğini dile getiren uzmanlar kanser tedavisinde dikkat edilmesi gereken beslenme alışkanlıklarına dikkat çekmeye çalışıyorlar.

1. Karbonhidrat Tüketimi

Nişasta ve şeker besin grubu olarak karbonhidratlar grubuna giriyor. Nişasta; tahıllarda, patates ve kuru baklagillerde bulunuyor. Şeker ise meyve, süt ve tatlı besinlerde yer alıyor. Metabolizmanın ana enerji kaynağını karbonhidratlar oluşturmasına bağlı olarak kanser tedavisi sürecinde artmış olan enerji gereksinimini karşılayabilmek için her öğünde 1-2 dilim tam tahıllı ekmek tüketmeye ve öğünlerde çorba makarna gibi diğer bazı karbonhidrat kaynaklarına yer verilmelidir.

2.Protein Tüketimi

Kanser hastalığında tümör hücrelerinden salınan bazı maddeler nedeni ile kas yıkımı meydana geliyor ve hücrelerin yenilenmesi ile onarımı için çok önemli bir besin ögesi olan proteine olan ihtiyaç duyulmasından dolayı. her öğünde protein kaynaklarına yer verilmesi çok önemli. Örneğin; yumurta zengin protein kaynağıdır ve kişide hiperkolesterolemi gibi bir sağlık problemi yoksa her gün kahvaltıda tüketmesi gerekiyor. Ayrıca sabahları 1-2 dilim peynir ara öğünlerde en az et, tavuk, balık veya kurubaklagiller gibi protein kaynağına da yer vermelidir… Gün içinde 2-3 kase süt-yoğurt tüketerek günlük protein alımını artırabilirsiniz.

3.Bol Meyve-Sebze Tüketimi

Meyve ve sebzeler A, C ve E vitamini açısından selenyum gibi antioksidanlar içeriyor. Antioksidanlar da kanser oluşumuna yol açan kimyası gereği normal hücrelere zarar vermesini engelliyor. Antioksidan alımını arttırmak için günde en az 3-4 porsiyon meyve ve bol çiğ sebze tüketmeye özen göstermek gerekir.

4.Az Ama Sık Sık Beslenin

Kanserli hücreler vücuda aç olmadığını düşündüren bir madde salgılıyor. Bu durum yalnızca birkaç gün sürebileceği gibi, tedavi boyunca da devam edebiliyor. Bu nedenle, iştahsızlıktan etkilenmemek ve yeteri kadar enerji alabilmek için az ama sık sık beslen kuralıyla yanınızda pratik bir şekilde tüketebileceğiniz kuru kayısı veya kuru incir gibi kuru meyveler ve küçük hacimde yüksek enerji içeren ceviz, fındık ile badem gibi atıştırmalıklar bulundurarak beslenme tarzı benimsenmelidir.
Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirirken dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntı; Antioksidan alımını arttırmak için yüksek dozda antioksidan içeren vitamin destekleri kullanmak radyoterapi ve kemoterapinin etkisini yok edebilmektedir. Bu yüzden hekiminize danışmadan bu takviyeleri asla kullanmayın.

Dikkat Edilmesi Gereken Besinler

Kemoterapi esnasında doğru şekilde beslenmek yaşamsal önem taşımakla birlikte Kemoterapi gören hastalarda greyfurt kemoterapi ilaçları ile etkileşime girerek bunların etkinliğini azaltacağı için bu hastalarda greyfurt tüketimi yasaklanmaktadır. Ayrıca bu süreçte ağız içerisinde aşırı hassasiyet oluşabileceği için domates, limon gibi asitli yiyecekler ve acılı baharatlar da tüketilmemelidir. Aynı şekilde bu süreçte yutma güçlüğü de gelişebileceği için çok sert yiyecekler yerine daha yumuşak olanlarını tercih edilmelidir.

6.Bol Su Alımı

Kemoterapinin yan etkilerinden biri de cilt kuruluğudur Bu nedenle bu süreçte bol sıvı tüketmeniz önemli bir faktördür. Günde en az 2.5-3 litre yakın su tüketmeyi ihmal etmeyin