Ozon Terapisi ileTedavi

ozon terapisi ile tedavi
ozon terapisi ile tedavi

Ozon terapisi Son yıllarda alternatif tıpta bazı hastalıkları etkisiz hale getirmek yada hastalık etkenleri ve bu etkenlerin vücuttaki sıkıntılarını giderme. amacıyla kullanılan tedavi biçimidir.
Ozon; kimya biliminde 3 oksijen atomundan oluşan kimyasal bir bileşiktir.
2 atomlu normal atmosferik oksijenin çok yüksek enerji taşıyan bir şekli olarak da bilinir.
O3 (Oksijen) oda sıcaklığında renksiz, karakteristik kokusu olan, fırtınalı havalardan çok yüksek yerlerde veya deniz kıyısında hissedilebilen bir gaz olmakla birlikte Çok güçlü okside etme ve çok etkili dezenfekte etme özelliği sayesinde dünya çapında içme suyu sağlayan arıtma tesislerinde mikrop öldürücü olarak kullanılmaktadır.
Ozon terapisi, genellikle standart medikal tedavilerde destekleyici bir metottur.

Ozonun etkili olmadığı hastalık yok gibi. Örneğin, varislerde ve varikosel, hemoroid gibi variköz hastalıklarda, diyabette, koroner damar hastalığında, damar sertliğinde ve bacaklardaki dolaşım bozukluklarında ayrıca mikrobik hastalıklarda, örneğin hepatitte, kanserde, oto-immün hastalıklarda ve çeşitli romatizmal hastalıklarda ozon terapi uygulanmaktadır.

Ozon terapisi Uzun yıllardan beri güvenle kullanılan bu yöntemin pek çok kişiyi sağlığına kavuşturduğu da istatistik verilere dayanmaktadır.
Nasıl ki ilaçların herhangi bir yan etkisi olmadığını söylemek yanlışsa ozon tedavisinin de herhangi bir yan etkisi ya da zararı olmadığını söylemek oldukça yanlıştır.

Ozan terapisinde oksijen birebir kendi kokusu ile koruma sağlayan ozonun aşırı kullanılması durumunda bazı tedbir almaması da gerekmektedir.
Ozon koklanması ve solunması durumunda akciğerler için bir tahriş edici olması zarar verici niteliğe sahip olduğunu göstermektedir. Bu bakımdan da dikkatli tüketilmesinde fayda vardır… Özellikle astım ve diğer solunum yolları rahatsızlıkları için tedavi edici olmasının yanı sıra aşırı solunmasının büyük sorunlara yol açabilmesi ve özellikle akciğerlerde tahribata yol açması söz konusudur.

Bunun yanı sıra her derde faydası olduğu yönünde her söylenene inanmamak gerekir. Hatta bazı hastalıklar için tedavi edici olmadığını söyleyen görüşler de bulunmaktadır. Örneğin; İltihaplı yaralar, diyabetle meydana gelen ayak yaraları gibi sorunlar için faydalı olduğu görülse de modern tıbbın kabul etmediği bir tedavi olarak görülmektedir.

Oksidan da kendi içinde bir madde olduğundan oksiyatif stres, kalp rahatsızlıkları ve çeşitli solunum yolu rahatsızlıklarının gelişmesine de sebep olabildiğinden dolayı dikkatli uygulanmasında fayda olacaktır. Ozon terapisi zararı yokmuş gibi gösterilse de hemen her sorun için bu tedaviye başvurulabilirmiş gibi gösterilse de kesinlikle yanlış bir düşünce olduğu uzmanlar tarafından dikkat çekilmektedir…