Gelinlik Seçimi İçin Ayrıntılı Püf Noktalar

Gelinlik Seçimi Hakkında Püf Noktalar
Gelinlik Seçimi Hakkında Püf Noktalar

Evleneceksiniz ve bir gelinlik mi arıyorsunuz? Karşınıza çıkan binlerce modelden sadece 1 tanesine karar vermek ve en güzel gününüzde onu giymek zor bir karar olacaktır. Evlilik kararı aldığınız andan itibaren gelinlik modellerini incelemeye başlamalısınız. İstediğiniz modeli belirlemek ve hangi kesimin size daha çok yakıştığını görmek için hazır gelinlik satan firmalara gidebilirsiniz. Beğendiğiniz gelinlik modellerini mutlaka denemelisiniz. Aynı zamanda fiyat araştırması yapma şansınız olacaktır. Unutmayın satın almak zorunda değilsiniz. Gelinliğinizi nereden alacağınız bağlı fiyat değişimi tabii ki olacaktır. Lüks bir yerden alır veya kendinize göre diktirirseniz fiyatı biraz daha farklı olacaktır. Ancak isterseniz kiralayabilirsiniz, böyle bir seçeneğiniz de mevcut…Deneyin, ve ruhunuza hitap eden ve mekanınıza uygun gelinlik modelini belirleyin. Hem saçınıza, hem makyajınıza, en önemlisi fiziğinize uygun modelleri denemeli ve ona göre nokta atışı yapmalısınız. Bu anlamda gelinlik seçerken dikkat edeceğiniz belli başlı püf noktalar vardır. Şimdi gelin beraber bunları inceleyelim…

Az önce de bahsettiğimiz gibi ister hazır alabilirsiniz, ister kendi ölçülerinize göre diktirebilirsiniz. Diğer seçeneğe göre tabii ki daha maliyetli olan diktirme seçeneği, bedeni uyumlu olmadığı zamanlarda mecbur kalınabilecek bir konudur. Siz yinede hazır gelinlikler konusunda size uymayabileceğine dair önyargılı olmamalısınız. Öncelikle hazır gelinlik sunan modaevlerini ziyaret edebilirsiniz. Gelinlikleri giyin çıkarın kimse size bir şey demeyecektir. Hayalinizdeki, size en çok yakışan modeli bulursanız gerisi çok kolay… Belli başlı star parçalar vardır. Siz bu modeller üzerinden zaten az çok fikir sahibi olarak ve buna hayallerinizi de katarak o gelinlikleri deneyeceksiniz. Seçmiş olduğunuz hazır gelinlik bedeninize uygunsa veya ufak tadilatlarla uyarlanabilirse düşünmeden alın derim.

Diktirdiğiniz gelinliğin hayalinizdeki gibi çıkmaması riskini almaya değmez. Hazır gelinlik almanın avantajı, gelinliğin son halini üzerinde görebilmenizdir ve elbette zaman tasarrufunu da es geçmemek gerekir. Gelinlik diktirmek, üzerinizde nasıl duracağını hayal etmek, sık sık provalara gitmek kolay değildir. Bununla beraber, birçok modaevi, bedeninize en uygun olan gelinliği fiziğinize uyacak şekilde yeniden yapılandırıyor. Ancak, modaevinize veya terzinize, hayalinizdeki gelinliği tam da size yakışacak şekilde dikeceğine dair güveniyorsanız binlerce gelinlik modelleri arasından en beğendiklerinizi hemen seçmeye başlamalısınız. Seçmiş olduğunuz tasarımı terzinize gösterip sözü onlara bırakmalısınız! İsteklerinize göre kullanacağı makine ve el aletlerini seçmesi gerekecektir. İç çamaşırı seçimi, uygun kumaşlar ve gelinlik aksesuarları gibi konularda önerilerini alıp son kararınızı vermelisiniz.

Gelinliği sadece size özel diktirmenin avantajı, en ince ayrıntısına kadar sizin zevklerinize göre hazırlanmasıdır diyebiliriz. Ancak, dezavantajı da, yapılacak çok iş varken defalarca gidilen provalar ve en önemlisi sonucun hayal kırıklığı olması riskidir. Karar sizin! Yinede kendi güvendiğiniz kişiler tarafından hazırlanıyorsa ve böyle bir risk söz konusu bile değilse istediğiniz gelinlik modelini kendinize göre diktirebilirsiniz. Ancak gelinliğinizi hazır almak istiyorsanız, son dakika stresi yaşamamak için düğünden 2-3 ay önceden modaevlerini gezmeye başlamanızda fayda var. Diktirmek istiyorsanız da düğünden en az altı ay önce gelinlik için araştırmalara başlamış ve terzinizi seçmiş olmalısınız. Gelinliğin sizi sıkmamasına dikkat etmelisiniz. Onun dışında gelinliğinizi teslim aldığınız gün mutlaka son kez üstünüze giyin, ve rahat olduğundan çekme veya sıkma yapmadığından emin olun. Sonradan hataları düzeltmek için çok geç olabilir…

Bir de gelelim gelinlik modellerine… Sizin nasıl bir gelinlik hayaliniz var bilmem ama çoğunluktan yola çıkarak benim gözlemlediğim, prenses model ve aşağıda doğru kabarıklaşan gelinlikler en çok tercih edilenler arasındadır. Bu modeller için genelde tarlatan adı verdiğimiz hafif ince demir gibi bir çamaşır tarzında gelinliğin içine giyilen aparat bulunmaktadır. Prenses etekli modeller için tarlatan, yani eteğin kabarık durması için gereken jüpon benzeri bir alt etek alabilirsiniz. Yinede son zamanlarda çok kabarık etekler gözde olmadığı için tarlatan yerine çok hafif bir kabarıklık veren tek kat tülden yapılmış destekleyici ve hafif kabartıcı etekler de tercih edilmektedir. Terziniz veya gelinlik firmanız bu konuda size yardımcı olacaklardır. Kabarık model dışında tam tersi balık modeller vardır.

Bu modeller daha dar ve vücuda neredeyse tam oturan modellerdir. Balık model tercih edecek iseniz, terzinize giderken yanınızda onun altına giyeceğiniz çamaşırla birlikte gitmelisiniz. Çünkü gelinlik dar olacağı için daha sonradan o payın bırakılması gerekmektedir. Gelinlikten belli olmayacak şekilde ona uygun seçimler yapmalısınız. Başka bir model seçeneği de tabii ki kızların vazgeçilmezi dantel desen gelinliklerdir. Kimi az kimi daha yoğun desenlerde tercih etse de sonuç olarak dantel detayı gelinlikler için vazgeçilmez denilebilir.

Bazı gelinlik modellerinde kullanılan sim detayları veya dantel detaylarını herkes taşıyamayabilir. Simi veya danteli çok seviyor olabilirsiniz ancak bu size rahatsızlık verebilir. Teniniz ile temas ettiği noktada kaşıntı veya alerjik kızarıklıklara neden olabilir. Dantel tene değdiğinde kimi ten fazla hassas veya fazla beyaz olduğunda reaksiyon gösterebilir. Bunu da dikkate alarak gelinlik seçimi yapmanızda fayda var. Yoksa tüm düğün geceniz boyunca eğlenmek yerine böcek ısırmışcasına kaşınabilirsiniz… Tenden bahsetmişken gelinlik evet beyaz diye bilinir ancak onunda tonları mevcuttur ve teninize göre bir ton seçmelisiniz. İnci beyaz gelinliklerin yanı sıra kırık beyaz modeller de son dönemlerde çok tercih edilmektedir. Kumaşın mat veya parlaklığı da rengin duruşunda etkili olacaktır.

Eğer kilo probleminiz varsa mutlaka kırık bir renk tercih edin, inci beyaz bir gelinlik az da olsa kilo probleminizi ön plana çıkaracaktır. Bir de tabii o kadar inci beyaz bir gelinlikte herhangi bir kir, toz ihtimali daha fazla belirgin duracaktır. Fotoğraf çekimi, araba ile düğün alanına gidiş, oyunlar, pastalar derken ne olur ne olmaz, her an kirlenme riski olan gelinliklerde biraz uzun ve kuyruklu model ise, aşırı beyaz tercih edip çok kirlenmiş görünümü vermemeniz açısından daha kırık beyaz tonlarını tercih edebilirim. Güvendiğiniz veya bildiğiniz bir yer yok ise gelinlik almak veya bakmak için size önerebileceğim çok güzel yerler ve isimler olacaktır.

Maddi durumunuza göre seçim yapabileceğiniz bu yerler arasından hayallerinize en uygun gelinliğini bulmanızı dilerim. Mesela İstanbul’da yaşıyorsanız, nişantaşı; bağdat caddesi, suadiye, erenköy, şişli, fatih; gelinlikçiler çarşısı, kadıköy; söğütlüçeşme, kuyumcukent wedding world sizler için hazırlanmış ve sizlere hizmet vermek için bekliyorlar. Bir uğrayın derim.. Onun dışında İstanbul’da değilseniz Bursa’da İnegöl ve çevresinde de çok güzel gelinlik butikleri bulunmaktadır. Her yerin kendine özel tasarımları ve modelleri var umarım siz en doğru kararı verirsiniz… 🙂 Sonuçta en güzel siz olmalısınız!